Sprawa dla Dietetyka

Czy warto iść do dietetyka?

Kończą się wakacje, zbliża się wesele znajomej, coraz bliżej nowy rok a wraz z nim ,,nowa ja”. Myśl o tych wszystkich wydarzeniach powoduje często decyzję, o rozpoczęciu odchudzania. I tu pojawia się tytułowe pytanie- ,,Czy warto iść do dietetyka?”. A może warto spróbować zgubić nadmiar kilogramów samodzielnie?

W tym wpisie dowiesz się:

-Czy warto pójść do dietetyka?

-Kiedy warto iść do dietetyka?

-Kiedy nie warto iść do dietetyka?

-W czym może pomóc dietetyk?

Po co idzie się do dietetyka?

Najczęstszy powód udania się na konsultacje do dietetyka, to chęć schudnięcia. Jest to najliczniejsza grupa pacjentów większości dietetyków. Dietetyk jest specjalistą, który pomoże Ci w prosty i przyjemny dla Ciebie sposób zgubić nadmierne kilogramy i uzyskać wymarzoną masę ciała. Dobry specjalista nauczy Cię, w jaki sposób utrzymać uzyskane efekty i wypracuje z Tobą prawidłowe nawyki żywieniowe. Do dietetyka idą zatem osoby, które chcą w sposób świadomy zmienić lub udoskonalić swój styl odżywiania i zredukować nadmierną masę ciała.

Drugi powód, dla którego sporo osób chodzi do dietetyka to problemy zdrowotne i choroby dieto- zależne. W przypadku licznych zaburzeń i chorób takich jak: insulinooporność, zaburzenia żołądkowo- jelitowe, Hashimoto, niedoczynność, tarczycy, SIBO, zespół jelita drażliwego czy też cukrzyca, za pomocą dobrze dobranej diety można wspomóc leczenie swoich dolegliwości lub choroby. W niektórych przypadkach np. cukrzyca czy SIBO dietoterapia to zasadniczo podstawowy element leczenia.

Kiedy warto iść do dietetyka?

Z konsultacji dietetycznych, warto skorzystać jeśli dopiero ,,wkraczamy” w dietetyczny świat, czujemy się zgubieni i nie mamy wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania. Dietetyk przeprowadzi Cię przez cały proces zmiany z punktu A do punktu B. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo czasi. Warto zasięgnąć porady specjalisty w momencie, gdy odchudzasz się już po raz ,,X” i dalej nie osiągasz wymarzonej sylwetki. Kiedy jeszcze warto iść do dietetyka:

  • Jeśli nie chcesz eksperymentować z ,,dziwnymi” dietami.
  • W momencie, gdy chcesz schudnąć w zdrowy i racjonalny sposób.
  • Gdy chcesz raz na zawsze zmienić swoje nawyki żywieniowe.
  • Jeśli cierpisz na liczne choroby, w których zalecane jest odpowiednia dietoterapia.
  • W przypadku występowania wielu dolegliwości zdrowotnych np. na tle np. żołądkowo-jelitowym.
  • Jeśli nie chcesz ,,marnować czasu” na weryfikowanie treści, które znajdują się w sieci.
  • W momencie, gdy odchudzałaś/łeś się już wiele razy i nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów lub jesteś ,,całe życie na diecie”.
  • Gdy zmieniasz styl żywienia np. przechodzisz na weganizm/wegetarianizm, zaczynasz dietę bezglutenową czy też bezmleczną.

Pamiętaj, że pójście do dietetyka wiążę się z koniecznością posiadania przez ciebie pewnych zasobów psycho- energetycznych. Udaj się na wizytę, jeśli jesteś gotowa/y na zmiany i masz ku temu sprzyjające warunki. Przykładowo, rozpoczęcie procesu zmiany będzie bez sensu, jeśli aktualnie masz dużo innych spraw na głowie. Remont, chore dziecko, kłótnie z partnerem. Do odchudzania potrzebna jest tzw. ,,czysta i spokojna głowa”

Kiedy nie warto iść do dietetyka?

Osobiście uważam, że takich sytuacji jest nie wiele. Konsultację u dietetyka, mogą odpuścić sobie osoby, które:

  • Mają dużą i poprawną wiedzę żywieniową.
  • Jednocześnie nie cierpią na żadne dolegliwości lub schorzenia.
  • W przeszłości odchudzały się w zdrowy sposób z pozytywnymi rezultatami i efekt ten utrzymały przez dłuższy czas.
  • Są w stanie poświęcić wiele godzin na weryfikowanie i naukę treści.

Również warto dopisać tu to, o czym wspominałam wyżej. Jeśli nie masz na to ani czasu, ani zasobów, ani energii i nie jest to dla Ciebie odpowiedni czas. Wówczas zdecydowanie nie warto iść do dietetyka.

W czym może pomóc dietetyk?

Dietetyk przeprowadzi Cię przez cały proces zmiany, z punktu A do punktu B. Za pomocą: jadłospisu, zaleceń żywieniowych, schematu żywieniowego czy też pracy z dzienniczkiem żywieniowym, pomoże Ci osiągnąć cel. Da ci gotowe narzędzia za pomocą których, będziesz mógł stopniowo realizować założenia. Dietetyk nauczy cię dobrych i zdrowych nawyków żywieniowych- tak byś nigdy więcej nie musiał/a być na żadnej diecie. Wytłumaczy,  jak odżywiać się by minimalizować nawrót przykrych dolegliwości, które np. są spowodowane Twoją chorobą.  Dzięki współpracy z dietetykiem zyskasz wiedzę, wskazówki i narzędzia, które zostaną z Tobą na całe życie. Będziesz mieć pewność, że odpowiednio dbasz o Twoje zdrowie.

Pamiętaj, że dietetyk to również osoba, która pomaga w trudnych chwilach, gdy pacjentowi spada motywacja lub na drodze pojawiają się przeszkody. Zmotywuje i pomoże rozwiązać bieżące trudności.

Uwaga! Dietetyk daje narzędzia, których zastosowanie prowadzi do uzyskania określonych celów. Niestety- sama wizyta u dietetyka nie spowoduje, że schudniesz w magiczny sposób lub zlikwidujesz swoje dolegliwości. Zawsze kluczowa jest współpraca na linii pacjent-dietetyk.

Następny wpis:

Choroby tarczycy w pigułce

Choroby tarczycy w pigułce. Czym jest tarczyca? Tarczyca jest gruczołem, który kształtem przypomina literę H. Składa się z lewego i prawego płata, pomiędzy którymi znajduje się węzina łącząca płaty niczym...

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto – jedna choroba czy tylko wspólny mianownik? Czym jest niedoczynność tarczycy i Hashimoto? Obie z tych chorób dotykają tarczycy i pogarszają jej działanie. W rezultacie mogą...

CZYTAJ WIĘCEJ

Po załadowaniu zrestartuj stronę i zobaczysz avatar :)